4,1Trustpilot· 600+ omdömen
Renault turbo

Renault turbo

Letar du efter en Renault-turbo? I den här kollektionen hittar du kompletta turbo, CHRA-patroner (rotorenheter), elektriska ställmotorer, aktuatorer, turboslangar och intercoolers för bland annat Clio, Megane, Scenic, Kangoo, Captur, Laguna, Trafic och Master. Även besläktade modeller med samma motorer är väl representerade, som Dacia Logan, Duster och Dokker och Nissan Qashqai och NV400.

Kolla först din motorkod, beställ sedan

Mest efterfrågan ser vi på 1.5 dCi (K9K), som levererats i tiotals effektvarianter — från KP35-turbon för 65 hk Clio II (54359700033) till 110 hk-utförandet för Qashqai II (54389700002). Dessutom hittar du här turbo för 1.9 dCi (F9Q), 1.6 dCi (R9M) från Trafic och X-Trail, 2.3 dCi (M9T) från Master och bensinmotorn 1.2 TCe. Kontrollera alltid din motorkod och OEM-numret på typskylten på din nuvarande turbo; samma modell kan ha flera turboutföranden.

Därför handlar du hos oss: lokalt lager, garanti på tillverkningsfel och personlig kundtjänst.

Intressant även: Renault CHRA-patroner, elektriska turbo-aktuatorer och intercoolers.

Turbokassett (CHRA) GT1749V lämplig för Renault Espace, Laguna, Megane, Scenic, Volvo S40 V40 1.9 dCi F9Q | 708639-0005 8200110519

(0)
€94,86
7086390006-JX-PVL
Mitsubishi turbo Nissan turbo Renault CHRA / turbopatroner Renault turbo Turbo & laddtryck Turbopatroner (CHRA) Volvo turbo
ProduktbeskrivningCHRA (kärnenhet) för turboladdare.Passar till: Renault Espace III (JE0_), 1.9 dTi 98PS, 1999-2002 Renault Espace IV (JK0/1_), 1.9 dCi, 2002-2019 Renault Laguna I, 1.9...

Turbokassett (CHRA) GT1749V lämplig för Renault Megane II Scenic II Laguna Espace, Volvo S40 V40, Nissan Primera 1.9 F9Q | 708639-5003S

(0)
€94,86
7086390006-JX-NPVL
Mitsubishi CHRA / turbopatroner Mitsubishi turbo Nissan turbo Renault CHRA / turbopatroner Renault turbo Turbo & laddtryck Turbopatroner (CHRA) Volvo CHRA / turbopatroner Volvo turbo
Produktbeskrivning Turbokärnenhet (CHRA), lämplig som ersättning för originaldelen. Passar till: Renault Espace III (JE0_) 1,9 dTi 98 hk 1999-2002 Renault Espace IV (JK0/1_) 1,9...

Turbokassett (CHRA) GT1549S lämplig för Renault Trafic II Primastar Laguna II Megane, Opel Vivaro Movano 1.9 F9Q | 703245 751768-5004S

(0)
€77,08
703245-1-JX
Mitsubishi turbo Renault CHRA / turbopatroner Renault turbo Turbo & laddtryck Turbopatroner (CHRA) Vauxhall Opel-turbo Volvo turbo
ProduktbeskrivningTurbo CHRA-kärna (turboladdarens kärna).Passar till: Mitsubishi Carisma 1.9 DI-D F9Q (2001-2005) Mitsubishi Space Star 1.9 DI-D F9Q DG4A (2000-2003) Opel Movano A 1.9 DTI...

Turbo BV39 lämplig för Nissan Qashqai, Renault Clio III, Megane II, Scenic II 1.5 dCi K9K 106 hk | 54399700030 54399700070

(0)
€275,71
54399880030-PVL
Nissan turbo Renault turbo Turbo & laddtryck
Produktbeskrivning Turboladdare av typ BV39 för Renault- och Nissan-modeller med K9K 1.5 dCi-motor. Passar till: Nissan Qashqai/Tiida 1.5L dCi 106HK/78KW, motor K9K Euro-4, 2007-2010...

Turbokassett (CHRA) BV38 lämplig för Renault Trafic, Kadjar, Megane, Nissan Qashqai, Opel Vivaro 1.6 dCi R9M | 144110219R 54389880005

(0)
€100,79
54389880005-JX
Fiat turbo Mercedes-Benz turbo Nissan turbo Renault CHRA / turbopatroner Renault turbo Turbo & laddtryck Turbopatroner (CHRA) Vauxhall Opel-turbo
ProduktbeskrivningTurbopatron (BV38) för diverse 1.6 dCi/Multijet/CDTI-motorer (motorkod R9M), som direkt ersättning för originalturbopatronen.Passar för: Fiat Talento 1.6 Multijet 85 KW R9M-408(R9M-H4) 2016-2023 Fiat Talento...

Turbo lämplig för Dacia Logan, Sandero, Renault Clio, Kangoo, Twingo II, Nissan Note 1.5 dCi K9K 50 kW 68 hk 54359700011

(0)
€192,78
54359880011
Nissan turbo Renault turbo Turbo & laddtryck
ProduktbeskrivningNy turbo (turboladdare) för 1.5 dCi K9K-dieselmotorn (1461 cc) i diverse Dacia-, Renault- och Nissan-modeller. Levereras inklusive vakuumklocka och packningssats.Passar för: Dacia Logan (LS_)...
Slutsåld

Turbokassett (CHRA) K03 lämplig för Renault Master II, Opel Movano, Nissan Interstar 2.5 dCi G9U 73/84 kW | 53039700055 8200036999

(0)
€104,75
53039700055-JX
Nissan turbo Opel/Vauxhall CHRA / turbopatroner Renault CHRA / turbopatroner Renault turbo Turbo & laddtryck Turbopatroner (CHRA) Vauxhall Opel-turbo
Produktbeskrivning Turbokassett (CHRA) för Nissan Primastar, Opel Movano och Renault Master 2.5 dCi. Passar till: Nissan Primastar 2.5 dCi G9U, 100/114 hk, 73/84 kW...
Slutsåld

Turbo GT1752H lämplig för Fiat Ducato, Iveco Daily II, Renault Master, Opel Movano 2.8 TD 8140.43 S9W700 | 454061-5010S 7701044612

(0)
€207,00
454061-5010s
Fiat turbo Renault turbo Turbo & laddtryck Vauxhall Opel-turbo
Produktbeskrivning Turbo (modell 454061), lämplig som ersättning för originaldelen. Passar för: Fiat Ducato 2.8 TD 122hk 8140.43 / 8140.43.2600 1996- Iveco Daily II 2.8...

Intercooler lämplig för Nissan NV400, Renault Master 2.3 dCi 2010-2011 144960015R

(0)
€69,17
ZLQ-0015R
Intercoolers & blow-off Nissan turbo Renault turbo Turbo & laddtryck Vauxhall Opel-turbo
Produktbeskrivning Intercooler, lämplig som direkt ersättning för originaldelen. Passar till: Nissan NV400 2.3 DCI diesel M20 från 2011 Renault Master 2.3 DCI diesel MK3...

Elektrisk turboaktuator (tryckomvandlare) lämplig för Dacia Duster, Renault Clio III, Laguna III, Master III 1.5/2.0/2.3 dCi | 1495600Q1G

(0)
€26,68
TEA-149566215R
Nissan turbo Renault turbo Turbo & laddtryck Turboaktuatorer & wastegates
Produktbeskrivning Denna elektriska tryckomvandlare / turboaktuator är lämplig för ett stort antal 1.5 och 2.0/2.3 dCi dieselmotorer från Dacia, Nissan och Renault. Passar för:...

Interkylarslang lämplig för Renault Kadjar, Nissan Qashqai / Qashqai II 1.6 dCi från 2011 | 14460-HX40B 14460HX40D

(0)
€75,10
PP-HX40D
Intercoolers & blow-off Nissan turbo Renault turbo Rör och tillbehör Turbo & laddtryck
ProduktbeskrivningTurbo-interkylarslang för lufttillförsel till motorn.Passar till: Renault Kadjar 1.6 dCi, från 2015 Nissan Qashqai / Qashqai +2 1.6 dCi, 2011-2014 Nissan Qashqai II SUV...

Turboladdningsslang interkylarslang lämplig för Renault Laguna III Latitude 2.0 dCi 2007-2015 8200551943

(0)
€63,30
PP-51943
Renault turbo Rör och tillbehör Turbo & laddtryck
ProduktbeskrivningTurboslang (laddluftslang / intercoolerslang) som förbinder turbon med intercoolern. Direkt ersättning för originalslangen på 2.0 dCi-motorer.Passar till: Renault Laguna III 2.0 dCi, 2007-2015 Renault...
Sida 49 av 87

Din varukorg

×